Besyo Hazırlık

Besyo’nun açılımı Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu demektir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni yetiştiren, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenör yetiştiren Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticisi yetiştiren Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Bölümlerinden oluşmaktadır.

Bu bölümlerden bir yıl İngilizce hazırlık hariç, dört yıllık lisans eğitimi alarak mezun olanlar; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel okullarda, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarında çalışabilirler.


Ayrıca bünyesinde spor işletmesi ya da spor bölümü bulunan kuruluşlarda, turizm sektöründe faaliyetleri bulunan otel ve tatil köyü gibi işletmelerde, spor kulüplerinde, spor federasyonlarında, belediyelerde, kulüp statüsü dışında kalan cimnastik, aerobik, vücut geliştirme, step, doğa ve savunma sporları gibi hizmet sunan spor salonlarında, engellilerin sportif faaliyetlerinde, spor sağlık alanlarında çalışma olanakları bulmaktadırlar.